Articol preluat de pe Arena Valceana
După ce, în luna ianuarie, județul Vâlcea și-a aflat campionii la juniori, sâmbătă, 11 februarie, Asociația Județeană de Atletism Vâlcea, cu sprijinul antrenorilor și profesorilor Cristian și Luminița Orza, Cristina Marciuc, Alina Borța, Claudiu Cîrstea, Marinela Mirea, Angela Popescu, Mihai Șoimu, Nicoleta și Ionuț Pârjol și Maria Mihai, beneficiind de sprijinul asistentei medicale Simona Giurcă, a organizat faza județeană a campionatului de atletism indoor la toate categoriile de copii.
Au fost peste peste 170 de participanți, care au reprezentat cluburile: CS Chimia Rm.Vâlcea, Lic. Teoretic I.C. Brătianu Drăgășani, Atletica Rm.Vâlcea, ACS Proolimpic Rm.Vâlcea, CS Young Athlets. Probele de concurs au fost unele dintre cele mai accesibile copiilor raportate la nivelul dezvoltat de ei în privința calităților și priceperii motrice specifice etapei de inițiere în probele atletice, respectiv viteza – 50/60 metri, funcție de vârstă, săritura în lungime și 150 m – un tur de Sală, la C1, C2,C3.
Citeste articolul complet pe arenavalcea.ro
